Jednym z dużych projektów realizowanych w naszej pracowni w technologii BIM była przebudowa wraz z rozbudową budynku produkcyjnego BORKOMET zlokalizowanego w Szczekocinach. Projekt miał na calu przebudowę istniejącej infrastruktury oraz do projektowanie części biurowej od frontu. Poniżej zamieszczamy zdjęcie, jakie możliwości daje nam projektowanie w dzisiejszych czasach.
Projekt budynku wielorodzinnego pomimo iż jego projektowanie zakończyło się puki co na etapie koncepcji, to od samego początku wykonywany był w technologii BIM. Szybka wymiana danych miedzy naszą pracownią projektową, a inwestorem i konstruktorem, pozwoliła już na etapie projektu koncepcyjnego wyeliminować multum problemów. Budynek pomimo prostej bryły ma dość skomplikowaną konstrukcję. Garaże znajdujące się w 2 kondygnacjach podziemnych podpierają parter budynku za pomocą konstrukcji słupowej. Kolejne kondygnacje mają konstrukcje budynku w technologii tradycyjnej.
Projekt osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej początkowo nie sprawiał wielu problemów budowlanych. Dzięki stałej współpracy z konstruktorem zostały wyeliminowane ściany nośne oraz słupy wewnątrz segmentów mieszkań co stworzyło niemal nieograniczone możliwości jeśli chodzi o adaptację przestrzeni wewnątrz budynku. Po naniesieniu wszystkich projektowanych budynków na model terenu istniejącego, musiały one zostać nieco skorygowane. Różnice poziomów miedzy poszczególnymi budynkami były zbyt duże by pokonać je wyrównaniem terenu, dlatego wraz z inwestorem postanowiliśmy wykonać nasadzenia w donicach na murkach oporowych znajdujących się od strony tarasów budynku. Wychwycenie na etapie projektowania bez wsparcia modelu 3D byłoby bardzo trudne, a w przypadku nie zauważenia tego niuansu generowałoby znaczne koszty już na etapie budowy.