Nasza pracownia od stycznia 2017 roku wykonuje inwentaryzacje architektoniczne przy użyciu skanera laserowego.
Co to jest inwentaryzacja 3D?
Skanowanie laserowe to innowacyjna metoda wykonywania inwentaryzacji za pomocą specjalistycznej aparatury pomiarowej. Technologia ta znacznie skraca czas wykonywania inwentaryzacji nawet najbardziej wymagających obiektów. Metoda laserowej inwentaryzacji 3D cechuje bardzo duża szczegółowość i dokładność, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagającego inwestora.
W marcu 2017 roku wykonaliśmy inwentaryzację architektoniczno-budowlaną budynku administracyjno-biurowego Nadleśnictwa Rybnik znajdującego się w Rybniku przy ul. Kościuszki. Na podstawie otrzymanej ze skanowania laserowego chmury punktów powstał model wiernie odzwierciedlający rzeczywisty budynek
Technologia, czyli jak to działa?
Inwentaryzacja laserowa 3D polega na zeskanowaniu laserem działającym w 3 płaszczyznach otoczenia i wszystkich elementów znajdujących się w jego zasięgu.
Zasięg skanera wynosi 120 metrów z jednego stanowiska pracy. W trakcie pomiaru używanych jest od kilku do kilkudziesięciu stanowisk, w zależności od stopnia skomplikowania i rozmiarów skanowanego obiektu. Jednocześnie ze skanowaniem jest wykonywane zdjęcie, które daje możliwość przyporządkowania punktów do powierzchni.
Po wykonaniu skanu zależnie od oczekiwać klienta przygotowujemy oprócz tzw. chmury punktów, rysunki 2D – rzuty, przekroje, elewacje, a także spacery wirtualne oraz modele 3D.
Technologia inwentaryzacji 3D daje pełen obraz kształtu i rozmiaru skanowanego obiektu. Dodatkowo przy wykorzystaniu chmury punktów, możliwe jest odczytanie dowolnych wymiarów już po opuszczeniu miejsca pomiarów bez konieczności obecności na miejscu.
Dokładność z jaką wykonujemy pomiary, czyli 2mm przy zasięgu skanera do 120 m jest absolutnie nieosiągalna dla tradycyjnych metod pomiarowych.
Zalety inwentaryzacji 3D
- szybkość – skanowanie laserowe kilkukrotnie skraca czas potrzebny na wykonanie inwentaryzacji,
- wyjątkowo wysoka precyzja pomiarów przestrzeni w 3 wymiarach – z dokładnością do 2mm
- zasięg skanowania do 120m
- możliwość wykonywania pomiarów w miejscach trudno dostępnych i w trakcie prowadzenia robót
- bezinwazyjność pomiarów
- pełna cyfrowość pomiaru – w dowolnym momencie bez wychodzenia w teren można odczytać potrzebne wymiary wykorzystując otrzymany plik komputerowy
- możliwość sporządzania dokumentacji technicznej obiektu – rysunki 2D, 3D, filmy, wirtualne spacery
- niższe koszty – szybkość i kompletność pomiarów przekłada się na obniżenie kosztów realizacji w stosunku do tradycyjnych metod inwentaryzacji – dotyczy skomplikowanych obiektów z dużą ilością detali historycznych.